Adaptacja i projektowanie domu jednorodzinnego

Adaptacja i projektowanie domu jednorodzinnego

KOMUNIKACJA JEST PODSTAWĄ DOBREJ WSPÓŁPRACY I GWARANCJĄ EFEKTÓW DOKŁADNIE TAKICH, JAK ZAPROJEKTOWANE.

Dom jednorodzinny

– to poważna inwestycja, bo z reguły inwestycja życia.
Wszystkie tematy projektowe traktujemy tak samo poważnie i z takim samym zaangażowaniem, jednak w przypadku domów jednorodzinnych kładziemy jeszcze mocniejszy nacisk na współpracę z Inwestorem i komunikację, a informacje przekazujemy w jasny i zrozumiały sposób.

Czemu? Dlatego, że domek jednorodzinny to inwestycja, na która niekoniecznie decyduje się osoba, która zna się na inwestowaniu, projektowaniu, budownictwie i zawiłościach formalno-prawnych. Na dodatek budowa domu to niejednokrotnie dla Inwestora ogromny wysiłek finansowy i jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu.

Dlatego oferujemy swoją pomoc już przy wyborze i zakupie działki, a potem asystę aż do formalnego zakończenia budowy.

Decyzja o zakupie określonego gruntu powinna być poprzedzona zebraniem wszystkich możliwych informacji na jego temat:

Wywiad sieciowy.

Inwestycja może być znacznie droższa, jeżeli działka jest nieodpowiednio uzbrojona. Brak bezpośredniego dostępu do mediów (woda, prąd, gaz, kanalizacja, droga) powoduje nierzadko ( a zależy to bardzo często od gminy), że kosztami za budowę sieci obarczany jest inwestor. Dlatego warto się zastanowić, czy bardziej opłaca się kupić tańszą działkę, do której będzie trzeba doprowadzić potrzebne media, czy droższą, która już je posiada.

Jakie media tak naprawdę są potrzebne?

– Bezpośredni dostęp do drogi publicznej i prąd. Jeśli brakuje wszystkich innych i nie ma możliwości ich doprowadzenia wybieramy rozwiązania zastępcze. Zamiast podłączenia do sieci wodnej- kopiemy studnię, zamiast sieci kanalizacyjnej- budujemy szambo lub oczyszczalnie, jeśli brak gazu- proponujemy zamienne sposoby na ogrzewanie, lub wybieramy zbiornik na gaz LPG, itd.

Warto jeszcze nadmienić, że jeśli działka nie ma dostępu do grogi publicznej lub nie ma możliwości zasilenia jej w prąd, inwestycja nadal jest możliwa, z tym że proces jest o wiele bardziej skomplikowany i czasochłonny.

Gdzie znaleźć informacje?

Podstawowym źródłem informacji jest mapa zasadnicza. Uzyskać ją może każdy, nawet osoba, która nie jest właścicielem terenu. Zamówić ją można w katastrze w którego rewirze znajduje się określona działka.

Na mapie zasadniczej naniesione są informacje dotyczące podziału na działki, sieci, drogi itp.

Jak ustalić zakres mapy zasadniczej?

Jeśli zdecydują się Państwo na samodzielne zamówienie mapy, warto aby zakres mapy był większy niż sama działka i taki aby „załapały się” na nim informacje dotyczące właśnie sieci ( gazowej, wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej), bo jak już to zostało powiedziane, zdarza się, że działka nie ma bezpośredniego do nich dostępu.

Dzięki temu łatwo będzie oszacować jak długie odcinki należy wybudować.

Trzeba również zaznaczyć, że nie zawsze inwestor obciążony jest kosztami budowy sieci. Często sieć buduje dostawca a często koszty dzielone są na dostawcę lub zarządcę danej sieci i Inwestora.

Status działki.

To ważna kwestia, ponieważ w dużej mierze determinuje, czy działkę da się zabudować.
Informacje o tym zawiera kolejny dokument: Wypis Wyrys z Rejestru Gruntów. Tu znajdziemy dane na temat jej wielkości i przede wszystkim jakie ma przeznaczenie. To, co z reguły wymaga sprawdzenia, to to, czy działka jest rolna.

Jeśli tak, to działkę należy ODROLNIĆ. To prosta procedura, jednak zajmuje trochę czasu i warto zająć się tym przed złożeniem projektu budowlanego do urzędu.

Plan miejscowy

To w skrócie przepis szczegółowy, który określa sposób kształtowania przestrzeni na określonym terenie. Plany Miejscowe z reguły dostępne są w Internecie. Łatwo można ustalić, czy dana działka objęta jest Planem czy nie. Jeśli tak, należy dokładnie zapoznać się z jego treścią.

Podstawowe kwestie, które reguluje Plan Miejscowy to:
– funkcje terenu (rekreacyjna, mieszkaniowa jednorodzinna, wielorodzinna, usługi, itp.) – parametry zabudowy ( wysokość budynków, ilość kondygnacji, współczynnik zabudowy, itp.)

Często Plan Miejscowy określa charakter budynków w sposób bardziej restrykcyjny i szczegółowy definiując na przykład rodzaj dachu, sposób jego krycia, kąt nachylenia, itd.

Regulacje zawarte w Planie Miejscowym często zawężają możliwość zabudowy działki w stosunku do Warunków Technicznych, na przykład przy definiowaniu linii zabudowy i wtedy to do zapisów a Planie Miejscowym należy się stosować.

Jeśli istnieje uzasadnienie, można zmienić Plan Miejscowy, ale to procedura bardzo czasochłonna. Nie ma odstępstw od Planu Miejscowego. Inwestycja musi zostać zrealizowana zgodnie z jego zapisami.

Warunki zabudowy

Jeśli na dany teren nie ma Planu Zabudowy, należy wystąpić o Warunki Zabudowy.

Może to zrobić każdy, więc jeżeli kupno działki bez Planu wydaje się być z jakiś względów ryzykowne, warto wystąpić o warunki, żeby upewnić się co do możliwości inwestycyjnych.

Nie można uzyskać pozwolenia na budowę bez Planu Miejscowego albo Warunków Zabudowy.

Nie można uzyskać Warunków Zabudowy na terenie objętym Planem Miejscowym.

Wszystkie te informacje możemy zebrać i zinterpretować za Państwa.

Domek katalogowy, czy projekt indywidualny?

Na rynku jest ogromny wybór gotowych projektów domów jednorodzinnych z bardzo dokładną dokumentacją dla wykonawców.

W pakiecie projektu można uzyskać nawet kilka propozycji dla instalacji sanitarnych.

Opracowanie takie jest o wiele tańsze niż projekt indywidualny, a ilość dostępnych na rynku gotowych projektów domów jest tak duża i propozycje tak zróżnicowane, że na 99% przyszły Inwestor znajdzie tam coś dla siebie. Trzeba poświęcić jedynie trochę czasu, żeby znaleźć coś co będzie spełniało Państwa oczekiwania i będzie wpisywało się w KONTEKST, czyli wielkość działki, możliwości zabudowy, wymagania Planu Miejscowego itp.

Oferujemy pomoc w adaptacji projektów katalogowych, uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz dalszych etapach inwestycji.

Kiedy katalogowy domek nie nadaje się do użycia?

– wtedy kiedy mamy trudną działkę.
Wszystkie domki katalogowe posiadają informacje, jakie minimalne wymiary powinna mieć działka, żeby bez problemów na niej wybudować wybrany model. Zdarza się jednak, że działka jest bardzo wąska, albo ma niekorzystne naturalne ukształtowanie terenu (duże spadki). Wtedy ciężko znaleźć domek, który by się na niej mieścił.

– wtedy, kiedy Inwestora nie satysfakcjonuje żaden wybór katalogowy. Przyszły właściciel ma bardzo specyficzną wizję domu i żadna gotowa propozycja nie „wpada” w jego gust lub nie spełnia technicznych oczekiwań.

Jak pracujemy?

  • słuchamy Inwestora. Każdy dom jest inny, bo każdy ma inną jego wizję. Wszystko jest ważne, począwszy od tego, ile osób będzie w nim mieszkało i jaki jest budżet na budowę po zainteresowania i pasje jego mieszkańców.
  • informujemy, na jakim etapie jest procedura, jakie rozwiązania niosą ze sobą jakie koszty, jakie prace zostały jeszcze nie wykonane itp.
  • pomagamy zarówno w wyborze wykonawców, kierownika budowy, geodety, jak i wyborze rozwiązań estetycznych i technologicznych.
  • odciążamy Inwestora: zajmujemy się wszelkimi kwestiami formalno-prawnymi niezbędnymi przy budowie domu (warunki przyłączeniowe, mapa do celów projektowych, badania geotechniczne)
  • mamy szacunek do Was, Waszego czasu i Waszych pieniędzy.