Co sprawdzić przy zakupie działki

Wywiad sieciowy.

Inwestycja może być znacznie droższa, jeżeli działka jest nieodpowiednio uzbrojona. Brak bezpośredniego dostępu do mediów (woda, prąd, gaz, kanalizacja, droga) powoduje nierzadko ( a zależy to bardzo często od gminy), że kosztami za budowę sieci obarczany jest inwestor. Dlatego warto się zastanowić, czy bardziej opłaca się kupić tańszą działkę, do której będzie trzeba doprowadzić potrzebne media, czy droższą, która już je posiada.

Gdzie znaleźć informacje?

Podstawowym źródłem informacji jest mapa zasadnicza. Uzyskać ją może każdy, nawet osoba, która nie jest właścicielem terenu. Zamówić ją można w katastrze w którego rewirze znajduje się określona działka.

Na mapie zasadniczej naniesione są informacje dotyczące podziału na działki, sieci, drogi itp.

Jak ustalić zakres mapy zasadniczej?

Jeśli zdecydują się Państwo na samodzielne zamówienie mapy, warto aby zakres mapy był większy niż sama działka i taki aby „załapały się” na nim informacje dotyczące właśnie sieci ( gazowej, wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej), bo jak już to zostało powiedziane, zdarza się, że działka nie ma bezpośredniego do nich dostępu.

Dzięki temu łatwo będzie oszacować jak długie odcinki należy wybudować.

Trzeba również zaznaczyć, że nie zawsze inwestor obciążony jest kosztami budowy sieci. Często sieć buduje dostawca a często koszty dzielone są na dostawcę lub zarządcę danej sieci i Inwestora.

Status działki.

To ważna kwestia, ponieważ w dużej mierze determinuje, czy działkę da się zabudować.
Informacje o tym zawiera kolejny dokument: Wypis Wyrys z Rejestru Gruntów. Tu znajdziemy dane na temat jej wielkości i przede wszystkim jakie ma przeznaczenie. To, co z reguły wymaga sprawdzenia, to to, czy działka jest rolna.

Jeśli tak, to działkę należy ODROLNIĆ. To prosta procedura, jednak zajmuje trochę czasu i warto zająć się tym przed złożeniem projektu budowlanego do urzędu.

Plan miejscowy

To w skrócie przepis szczegółowy, który określa sposób kształtowania przestrzeni na określonym terenie. Plany Miejscowe z reguły dostępne są w Internecie. Łatwo można ustalić, czy dana działka objęta jest Planem czy nie. Jeśli tak, należy dokładnie zapoznać się z jego treścią.

Podstawowe kwestie, które reguluje Plan Miejscowy to:
– funkcje terenu (rekreacyjna, mieszkaniowa jednorodzinna, wielorodzinna, usługi, itp.) – parametry zabudowy ( wysokość budynków, ilość kondygnacji, współczynnik zabudowy, itp.)

Często Plan Miejscowy określa charakter budynków w sposób bardziej restrykcyjny i szczegółowy definiując na przykład rodzaj dachu, sposób jego krycia, kąt nachylenia, itd.

Regulacje zawarte w Planie Miejscowym często zawężają możliwość zabudowy działki w stosunku do Warunków Technicznych, na przykład przy definiowaniu linii zabudowy i wtedy to do zapisów a Planie Miejscowym należy się stosować.

Jeśli istnieje uzasadnienie, można zmienić Plan Miejscowy, ale to procedura bardzo czasochłonna. Nie ma odstępstw od Planu Miejscowego. Inwestycja musi zostać zrealizowana zgodnie z jego zapisami.

Warunki zabudowy

Jeśli na dany teren nie ma Planu Zabudowy, należy wystąpić o Warunki Zabudowy.

Może to zrobić każdy, więc jeżeli kupno działki bez Planu wydaje się być z jakiś względów ryzykowne, warto wystąpić o warunki, żeby upewnić się co do możliwości inwestycyjnych.

Nie można uzyskać pozwolenia na budowę bez Planu Miejscowego albo Warunków Zabudowy.

Nie można uzyskać Warunków Zabudowy na terenie objętym Planem Miejscowym.

Wszystkie te informacje możemy zebrać i zinterpretować za Państwa.

Similar Articles

Przebudowa stodoły na do... Przebudowa poniemieckiej niewielkiej stodoły na dom jednorodzinny.
Dom jednorodzinny optymal... Dom jednorodzinny optymalny, klasyczny dwuspadowy dach oraz zadaszony taraz jako integralna część parteru
Co wybrać – projek... Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Projekt gotowy – jest dużo tańszy, można od razu zobaczyć jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom.
Jakie media są potrzebne... Tak naprawdę żeby wybudować dom na działce potrzebne nam jest bezpośredni dostęp do drogi publicznej i prąd. Jeśli brakuje wszystkich innych i nie ma możliwości ich doprowadzenia
Garaż przy domu czy woln... Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Trzeba się zastanowić nad tym jaka będzie funkcja garażu. Bardzo często zamiast parkować w nim samochód – znajdziemy w nim
Ukryte koszty projektu ka... Wydaje nam się, że projekt katalogowy to idealne rozwiązanie jeśli chcemy oszczędzić na budowie. Niestety nic bardziej mylnego.
Co sprawdzić przy zakupi... Wywiad sieciowy. Inwestycja może być znacznie droższa, jeżeli działka jest nieodpowiednio uzbrojona. Brak bezpośredniego dostępu do mediów (woda, prąd, gaz, kanalizacja, droga) powoduje nierzadko ( a zależy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *