Co wybrać – projekt gotowy czy indywidualny?

Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Projekt gotowy – jest dużo tańszy, można od razu zobaczyć jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom. Tysiące domów do wyboru, zawsze można zmienić drobne ustawienia.

Kosztowo nie ma nad czym się zastanawiać – od 2 tysięcy złotych można kupić projekt wymarzonego domu, potem przesunąć tylko kilka ścian – dodać lub odjąć okno. Znaleźć architekta który dokona adaptacji i załatwi wszystkie niezbędne formalności i po problemie.

Jeśli porównamy to do 15 tys (stan na 2018) które trzeba wydać na projekt indywidualny ? Odpowiedź wydaje się oczywista. Problem polega jednak na tym, że w kontekście 250 – 500 tys na całą inwestycję to nie wydaję się aż tak dużo. Co otrzymujemy w zamian ?

Ano indywidualne podejście do problemu – do rodziny, do klienta. Nie musisz wybierać „pokoju” tylko pokój będzie dobrany do Ciebie. Chcesz mieć większa kuchnię bo dużo gotujesz ? Albo lubisz obserwować zachód słońca z sypialni ?

W projekcie gotowym nie dostaniesz takich rozwiązań. Wszystkie duże i małe potrzeby mogą zostać zaspokojone przez odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Dodatkowe koszty mogą spokojnie „zwrócić” się poprzez odpowiedni dobór materiałów czy właśnie uzyskanie dodatkowych oszczędności po pozbyciu się nadmiarowych „uniwersalnych” rozwiązań.

Kiedy katalogowy domek nie nadaje się do użycia?

Istnieją dwa takie przypadki:

  1. Wtedy kiedy mamy trudną działkę.
    Wszystkie domki katalogowe posiadają informacje, jakie minimalne wymiary powinna mieć działka, żeby bez problemów na niej wybudować wybrany model. Zdarza się jednak, że działka jest bardzo wąska, albo ma niekorzystne naturalne ukształtowanie terenu (duże spadki). Wtedy ciężko znaleźć domek, który by się na niej mieścił.
  2. Wtedy, kiedy Inwestora nie satysfakcjonuje żaden wybór katalogowy. Przyszły właściciel ma bardzo specyficzną wizję domu i żadna gotowa propozycja nie „wpada” w jego gust lub nie spełnia technicznych oczekiwań.

Similar Articles

Garaż przy domu czy woln... Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Trzeba się zastanowić nad tym jaka będzie funkcja garażu. Bardzo często zamiast parkować w nim samochód – znajdziemy w nim
Co sprawdzić przy zakupi... Wywiad sieciowy. Inwestycja może być znacznie droższa, jeżeli działka jest nieodpowiednio uzbrojona. Brak bezpośredniego dostępu do mediów (woda, prąd, gaz, kanalizacja, droga) powoduje nierzadko ( a zależy
Dom jednorodzinny optymal... Dom jednorodzinny optymalny, klasyczny dwuspadowy dach oraz zadaszony taraz jako integralna część parteru
Ukryte koszty projektu ka... Wydaje nam się, że projekt katalogowy to idealne rozwiązanie jeśli chcemy oszczędzić na budowie. Niestety nic bardziej mylnego.
Co wybrać – projek... Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Projekt gotowy – jest dużo tańszy, można od razu zobaczyć jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom.
Przebudowa stodoły na do... Przebudowa poniemieckiej niewielkiej stodoły na dom jednorodzinny.
Jakie media są potrzebne... Tak naprawdę żeby wybudować dom na działce potrzebne nam jest bezpośredni dostęp do drogi publicznej i prąd. Jeśli brakuje wszystkich innych i nie ma możliwości ich doprowadzenia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *